Porady

Koszty użytkowania ogrodowej wanny spa? Jak je obniżyć. Praktyczne wskazówki.

koszty uzytkowania jacuzzi ogrodowego - praktyczne wskazowki

Inwestycja w minibasen spa o wysokiej jakości to nie tylko możliwość stworzenia wyjątkowej strefy relaksu, ale przede wszystkim inwestycja w odpowiednią wydajność energetyczną. Jeśli dołożymy do tego kilka prostych zasad, których będziemy przestrzegać przy używaniu naszych ogrodowych wanien z hydromasażem to dodatkowe koszty eksploatacyjne nie będą Waszym zmartwieniem.

Podpowiadamy Wam, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć niekontrolowanego obciążenia budżetu.

 

1. Dopasowanie wanny spa do własnych potrzeb

Jak pewnie zauważyliście, w kontakcie z Wami zadajemy dużo pytań i uważnie słuchamy Waszych potrzeb i oczekiwań, dzięki czemu zawsze dobieramy model jacuzzi do Waszych realnych indywidualnych potrzeb. Najważniejszymi kwestiami w wyborze odpowiedniego typu wanny spa pod kątem ekonomii jest rozsądne określenie ilości osób, które będą korzystać z urządzenia oraz świadomie wybrane miejsce montażu. Pamiętajmy, że najdroższe nie zawsze oznacza najlepsze rozwiązanie.

Wszystkie modele naszych wanien znajdziecie tutaj

 

2. Chemiczne uzdatnianie wody i czyszczenie filtrów

Przy każdym zakupie urządzenia otrzymujecie od nas chemię oraz instrukcję, jak ją odpowiednio dozować. Korzystanie z niej zgodnie z naszymi zaleceniami oraz regularnie czyszczenie filtrów pozwala utrzymać wodę w czystości, co znacząco ogranicza konieczność jej częstej wymiany.

W przypadku gdy jacuzzi przeznaczone jest do użytku publicznego, gdzie ryzyko zabrudzenia wody jest większe, zalecamy montaż filtru piaskowego.

 

3. Dokładne ustawienie hydromasażu

Jeśli w trakcie masażu nie korzystamy z całej przestrzeni wanny warto ograniczyć ilość włączonych pomp. Możemy również zmniejszyć natężenie i czas pracy pompy powietrza, która wychładza wodę o kilka stopni, a jej ponowne nagrzanie zużywa dodatkową energię. Więcej o kąpieli perełkowej, czyli opcji Air Blower piszemy tutaj: https://www.centerspa.pl/post/jacuzzi-air-blower

 

4. Dodatkowa izolacja, osłona od wiatru oraz pokrywa termiczna.

Każda z naszych wanien spa posiada na wyposażeniu pokrywę termiczną, którą należy każdorazowo założyć na urządzenie po zakończeniu kąpieli. Dzięki temu woda wychładza się w minimalnym stopniu, lub w ogóle. Jeśli nasza wanna z hydromasażem znajduje się na zewnątrz, zalecamy osłonić ją od wiatru – roślinnością, parawanem lub np. zasłonami. Jeśli nie mamy możliwości ustawić jej w nasłonecznionym miejscu, możemy zaaranżować ją w altanie, która pełnić będzie dodatkową funkcję estetyczną. W wyjątkowych przypadkach, kiedy nasze spa jest narażone na ciężkie warunki atmosferyczne możemy zamontować dodatkową izolację termiczną, która znacząco ograniczy utratę ciepła.

Pamiętajcie, że zakładanie pokrywy oraz dodatkowa osłona zapobiegają również wpadaniu do wody pyłków roślin, liści lub innych zanieczyszczeń, dzięki czemu łatwiej utrzymać wodę w czystości, a w efekcie nie mając potrzeby wymieniać jej zbyt często.

 

5. Przygotowanie do przerwy zimowej

Jeśli korzystacie ze swojej wanny z jacuzzi sezonowo i nie macie zamiaru zażywać kąpieli w okresie zimowym, najlepiej ją osuszyć i zabezpieczyć przed kolejnym sezonem. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli nie będziecie z niej korzystać, koniecznym jest stosowanie dedykowanej chemii oraz kontrola temperatury wody przy ochłodzeniach atmosferycznych. Zaniedbanie tych czynności może sporo kosztować. Przygotowanie do sezonu zimowego możecie zlecić naszemu autoryzowanemu serwisowi, który jest dostępny na terenie całej Polski.

Jeśli jednak wolicie samodzielnie podjąć się tego zadania, koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki.

 

6. Zmiana taryfy u dostawcy energii na nocną/weekendową

Jeśli z jacuzzi korzystacie głównie wieczorami i w weekendy warto sprawdzić, czy Wasz dostawca energii posiada taką taryfę w ofercie. W tańszym przedziale czasowym można też ustawić oba cykle filtracji. Pamiętajcie jednak, że temperatura wody powinna być utrzymywana na stałym poziomie – jest to mimo wszystko bardziej efektywne energetycznie niż jej dogrzewanie.

 

7. Pompa ciepła

Przy basenach z przeciwprądem warto rozważyć montaż pompy ciepła. Pompy przystosowane dowody chlorowanej są energooszczędne, ponieważ korzystają z ciepła otoczenia i gwarantują niskie koszty eksploatacji. Współpracują również z innymi systemami grzewczymi i mogą być częściowo lub w pełni zautomatyzowane.

 

Stosując się do powyższych wskazówek i zasad, gwarantujecie sobie minimum prac konserwacyjnych, za to maksimum przyjemności bez zaprzątania sobie głowy wysokimi kosztami. W końcu spokojny umysł to jeden z elementów idealnego relaksu.