Porady

Korzystanie z wanny jacuzzi w ciąży – tak, czy nie?

korzystanie z jacuzzi w ciazy

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi?

Połączenie tak wyjątkowego stanu kobiecego organizmu, jakim jest ciąża i kąpieli w gorącym jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie może być dość ryzykowną, a nawet zakazaną kombinacją.
Dlaczego? Powodów jest kilka i za moment omówimy je pokrótce.

Pamiętajmy jednak, że post ten nie jest poradą medyczną i absolutnie zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który podejmie ostateczną decyzję.
Wiemy jednak, że Panie często szukają „pierwszej” odpowiedzi w internecie i dlatego pojawił się pomysł, aby krótko podpowiedzieć Wam dlaczego lepiej nie korzystać z zewnętrznej wanny spa w ciąży.

O ile korzystanie z prywatnego jacuzzi ogrodowego w zachowaniem zaleceń lekarza i zdrowego rozsądku można ewentualnie rozważyć, o tyle kąpiel w wannie z hydromasażem w miejscach publicznych (hotel, basen, aquapark itp.) odradzamy kategorycznie.

Mimo stosowania bezpiecznej dla naszych organizmów chemii, zawsze istnieje ryzyko przekroczenia dopuczalnej dawki, co może skutkować niepożądanymi reakcjami alergicznymi, stanami zapalnymi lub nawet podtruciem oparami.

Po drugie, z takiej wanny spa korzystają również inne osoby, o których higienie i stanie zdrowia nie wiemy nic. Nawet jeśli zachowają maksimum rozwagi, gorąca woda sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów i innych drobnoustrojów, a także ich transmisji, co dla kobiety i dziecka może być co najmniej niebezpieczne. Nawet najlepsze filtry i pielęgnacja mogą zawieść, a skutki mogą być dalece bardziej niepożądane niż przyjemność z kilku minut w wannie z hydromasażem.

Załóżmy jednak, że po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym rozważamy kąpiel w domowej wannie jacuzzi (wym. dżakuzi), trwającą nie dłużej niż maksymalnie 10 minut. Pamiętajmy wówczas, że temperatura wody nie powinna przekroczyć 38˚C. Dłuższa ekspozycja organizmu kobiety w ciąży na taką temperaturę może w krótkim czasie znacząco podnieść temperaturę ciała, co z kolei może mieć negatywny wpływ na jej samopoczucie i zdrowie, oraz komfort i bezpieczeństwo dziecka. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy organizm odpiero oswaja się z nową rolą, a dziecko jest na etapie rozwoju najważniejszych organów i funkcji życiowych.

Niemal wszystkie dostępne opracowania zgodnie odradzają kąpiel w wannie jacuzzi w pierwszych trzech miesiącach ciąży oraz pod koniec ostatniego trymestru. Absolutnie dyskwalifikujące z kąpieli w podgrzewanej wannie z hydromasażem przez cały okres ciąży są również wszelkie schorzenia towarzyszące, jak np. wysokie ciśnienie krwi, cholestaza ciążowa, obrzęki nóg, ciąża zagrożona.

 

Jeśli jednak lekarz pozwoli nam skorzystać z prywatnego jacuzzi w ogrodzie lub na zacienionym tarasie, pamiętajmy o:

  • bieżącym monitorowaniu stanu wody pod kątem poziomu pH czy zawartości chloru
  • unikaniu bezpośredniej ekspozycji na strumień gorącej wody
  • unikaniu bezpośredniej ekspozycji miejsc intymnych i kręgosłupa oraz brzucha na strumień masujący
  • ustawieniu mocy dyszy masujących na minimum – zbyt silny strumień masujący może doprowadzić nawet do akcji porodowej
  • natychmiastowym przerwaniu kąpieli i spokojnym wychłodzeniu organizmu przy pierwszych oznakach osłabienia, nadmiernej potliwości czy duszności
  • nie zanurzaniu klatki piersiowej pod wodą
  • unikaniu korzystania z jacuzzi w okresie zimowym ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.

 

Z całą pewnością delikatny masaż w letniej (!) wodzie w naszym prywatnym jacuzzi będzie relaksującym i odprężającym rytuałem dla przyszłej mamy, ale zawsze musimy w pierwszej kolejności pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowiu jej samej i dzidziusia.