Porady

Jak przygotować całoroczne jacuzzi ogrodowe do nowego sezonu?

domowe jacuzzi ogrodowe
  1. Kiedy przygotować wannę spa do sezonu wiosennego?
  2. Jak zadbać o jacuzzi przed rozpoczęciem nowego sezonu?
  3. O czym należy pamiętać podczas konserwacji jacuzzi ogrodowego wiosną?

Jak wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów, część z nas regularnie korzysta ze swojego jacuzzi w okresie zimowym, a inni pozwalają mu odpocząć. Wcześniej odpowiednio przygotowują swoją zewnętrzną wannę spa do zimowej przerwy. Kilka wskazówek, jak prawidłowo zabezpieczyć jacuzzi na czas przerwy, znajdziecie tutaj.

Bez względu na to, do której grupy należycie, część procedury przygotowania jacuzzi do cieplejszego sezonu pozostaje ta sama. Różnica polega jedynie na tym, że jedni z nas muszą uprzednio spuścić wodę z wanny spa, a drudzy nie. Zacznijmy jednak od początku.

 

Kiedy przystąpić do przygotowania naszego jacuzzi do sezonu wiosennego?

Trudno wskazać tu konkretny moment w kalendarzu. Jeśli nie korzystaliśmy ze swojego jacuzzi przez całą zimę, chwila w której będziemy chcieli zażyć kąpieli zależy od nas samych i naszych preferencji. Część z nas powróci do rytuału spa już na przełomie lutego i marca, a inni zaczekają do majówki, gdy temperatury znacznie się ustabilizują. Dlatego też, termin przygotowania naszej wanny spa do nowego sezonu określamy sami dla siebie.

Jeśli jednak jesteśmy z teamu absolutnych miłośników naszego jacuzzi i korzystamy z prywatnej strefy spa na tarasie lub w ogrodzie przez okrągły rok, marzec to dobry moment na kolejną konserwację i pielęgnację wanny spa z hydromasażem.

 

Jak prawidłowo zadbać o nasze całoroczne jacuzzi przed sezonem?

W pierwszej kolejności musimy oczywiście spuścić wodę z naszego minibasenu spa, przestrzegając przy tym wszystkich zasad bezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli nasza zewnętrzna wanna jacuzzi ulokowana jest na tarasie w budynku wielorodzinnym. Przed odpompowaniem wody z jacuzzi, upewnijmy się, że wszystkie dysze masujące są otwarte. Po opróżnieniu wanny, nieckę myjemy miękką szmatką i delikatnym detergentem dedykowanym do pielęgnacji basenów i wanien z hydromasażem. Przy okazji upewnijmy się również, czy wszystkie elementy wyposażenia niecki jak i jej powłoka, są sprawne i nieuszkodzone.

Zawsze sprawdzamy również stan techniczny obudowy wanny spa oraz pokrywy termicznej – zwłaszcza jeśli będziemy korzystać z naszego jacuzzi po kilkumiesięcznej przerwie.

 

serwisowanie ogrodowej wanny spa CenterSpa

Podczas serwisowania wanny spa pamiętajmy o sprawdzeniu szczelności instalacji. | fot. CenterSpa

 

O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując jacuzzi do nowego sezonu?

Pamiętajmy również o umyciu i sprawdzeniu stanu technicznego filtrów oraz manualnym sprawdzeniu szczelności połączeń hydraulicznych, pomp oraz grzałki. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skontrolować także ustawienia cykli filtracji w wannie spa. Jeśli nasze jacuzzi ogrodowe wyposażone jest w filtr piaskowy*, nie zapomnijmy o dokładnym przepłukaniu złoża strumieniem bieżącej wody i jego wymianie co najmniej raz na 3 lata.

Tak przygotowaną wannę spa możemy ponownie napełnić świeżą wodą. Wodę podgrzewamy do 40°C i dodajemy środki dezynfekujące, dozując je zgodnie z zaleceniem producenta. Po odczekaniu wskazanego na opakowaniu czasu, możemy ponownie cieszyć się rytuałem spa we własnym jacuzzi ogrodowym.

Regularna pielęgnacja i serwisowanie wanny spa z hydromasażem to gwarancja jej długowieczności i zminimalizowane ryzyko kosztów ewentualnych napraw. Jeśli nie lubimy lub nie chcemy zajmować się tymi kwestiami we własnym zakresie, zlećmy to profesjonalistom. Nasz autoryzowany serwis dostępny jest dla Was na terenie całej Polski.

Zapraszamy do kontaktu!

 

* Tzw. filtr piaskowy stosowany jest zarówno w ogrodowych wannach spa z hydromasażem, jak i basenach. Charakteryzuje się strukturą złożoną z wkładów wypełnionych m.in. drobnym piaskiem kwarcowym lub szklanym granulatem. Filtry piaskowe dedykowane są do wychwytywania bardzo drobnych zanieczyszczeń takich jak np. owady, pyłki roślin, materiał biologiczny (naskórek, włosy itp.) czy pozostałości stosowanych przez nas kosmetyków.

Filtry piaskowe zapewniają bardzo skuteczne oczyszczanie wody, a przy tym są niezwykle wydajne – standardowa wymiana zalecana jest co dwa, trzy lata. W międzyczasie wymagają jedynie regularnego i dokładnego przepłukania pod bieżącą wodą, które pozwala pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń lub grzybów.