Porady

Jak zadbać o nasze jacuzzi w okresie zimowym?

korzystanie z dzakuzi zima jacuzzi

Zaletą całorocznych jacuzzi ogrodowych jest możliwość korzystania z ich dobroczynnego wpływu przez cały rok. Bez względu na to, czy Wasza prywatna strefa spa znajduje się w ogrodzie czy na tarasie możecie cieszyć się kąpielą w jacuzzi o dowolnej porze dnia i nocy przez okrągły rok.
Jak każde urządzenie, aby służyć nam przez wiele lat zewnętrzna wanna spa wymaga regularnej pielęgnacji i serwisowania. Po części możemy, a nawet powinniśmy wykonywać te czynności samodzielnie. Natomiast bardziej skomplikowane zabiegi jak np. przygotowanie zewnętrznego jacuzzi ogrodowego do przerwy zimowej rekomendujemy zlecić specjalistom. Pozwoli Wam to mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone jak należy, a jacuzzi zostanie prawidłowo przygotowane do zimowania.

 

Okres zimowy jest szczególnie wymagający pod względem pielęgnacji naszych jacuzzi.

 

Ujemne temperatury, amplituda temperatur (częste przekraczanie zera), zmienne warunki atmosferyczne – to wszystko wpływa na kondycję naszej wanny spa, a tym samym na jej żywotność. Pamiętajmy, że jacuzzi ogrodowe to co najmniej skomplikowane urządzenie składające się z instalacji hydraulicznej, pomp czy instalacji elektrycznej. Elementy te są wrażliwe na wilgoć, zalanie czy skutki zamarznięcia wody w układzie.

 

Jak więc dbać o nasze jacuzzi ogrodowe aby służyły nam przez wiele lat i korzystać z nich bez przeszkód również w okresie zimowym?

W tym artykule skupimy się zatem na czynnościach, które powinny stać się nawykiem pielęgnacyjnym wobec Waszych jacuzzi ogrodowych. O czym należy więc pamiętać przez cały rok, a zimą zwłaszcza?

 

Po pierwsze należy konsekwentnie dbać o czystość wody w naszym ogrodowym jacuzzi i mieć na uwadze jej regularne uzdatnianie. Wymiana wody w temperaturach ujemnych grozi powstawaniem zmarzlin w instalacji hydraulicznej, a w konsekwencji jej uszkodzeniem.
Dbanie o kondycję naszego jacuzzi to również nasza własna higiena. Zaleca się aby przed wejściem do wanny spa wziąć szybki prysznic m.in. celem usunięcia z ciała olejków, kremów, balsamów a także złuszczonego naskórka lub włosów. Wiemy, że dla części z Was może to brzmieć dość radykalnie. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten rekomendowany jest również przed wejściem do basenu, a przestrzeganie tej zasady pomoże nam uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

 

Jak łatwo się domyślić, kolejnym elementem pielęgnacji naszych jacuzzi ogrodowych jest regularna kontrola i czyszczenie filtrów wody. Filtry te zatrzymują wszystkie nieczystości, które trafiają do naszych minibasenów, takie jak m.in. owady czy materiał biologiczny. Ich kondycja ma bardzo duże znaczenie dla wydajności całego procesu, a finalnie jakości naszych kąpieli spa.

 

Pamiętajmy, aby zwłaszcza w okresie zimowym nie zostawiać naszego minibasenu z odsłonięta pokrywą termiczną. Po pierwsze, pokrywa ta jak wynika z jej nazwy zabezpiecza nasze wypełnione wodą jacuzzi przed niepożądanym i nagłym spadkiem temperatury. Po drugie, pokrywa termiczna zabezpiecza wannę spa m.in. przed opadami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi (spadające gałęzie, ruchome przedmioty unoszone wiatrem itd.). Pokrywa stanowi również skuteczne zabezpieczenie przed niekontrolowanym zanieczyszczeniem wody poprzez owady, liście czy zwierzęta.

Co najważniejsze, pokrywa zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo Waszym dzieciom. Prawidłowe osłonięcie lustra wody pokrywą termiczną powinno skutecznie uniemożliwić najmłodszym dzieciom niekontrolowany dostęp do basenu.

 

pielegnacja calorocznego jacuzzi zima

Cieszmy się kąpielą w naszym jacuzzi również zimą | fot. CenterSpa

 

W okresie zimowym rekomendujemy również ograniczanie czasu pracy pompy powietrza Dlaczego? Pompa powietrza pomimo posiadania grzałki tak naprawdę najbardziej wychładza wodę w jacuzzi a tym samym skraca czas kąpieli do momentu ponownego nagrzania się wody przy zamkniętej pokrywie termicznej. Średni czas nagrzewania się wody wynosi od 1 do 1.5°C na godzinę. Rzeczywista wzrost temperatury jest uwarunkowany temperaturą panującą na zewnątrz.

 

Zaleca się również regularną kontrolę szczelności obudowy jacuzzi ogrodowego i jej stanu technicznego. Dlaczego? W przestrzeni pod niecką wanny panują znacznie wyższe temperatury niż na zewnątrz. Jak łatwo się domyślić, podobnie jak w przypadku ciepłego silnika samochodu, przestrzeń taka stanowi atrakcję dla wszelkiego rodzaju gryzoni i małych zwierząt. Szczególnie pierwsza grupa stanowi zagrożenie dla naszej instalacji elektrycznej i hydraulicznej, nierzadko powodując w niej znaczne szkody.

 

Niektórzy producenci i dystrybutorzy rekomendują również zabezpieczenie jacuzzi ogrodowego agregatem prądotwórczym z regulatorem napięcia. Brak napięcia, a zwłaszcza jego cykliczne powtarzanie się może być niebezpieczne dla instalacji elektrycznej, a tym samym dla naszego jacuzzi ogrodowego. Jeśli więc awarie sieci elektrycznej występują w Waszych rejonach regularnie, zwłaszcza zimą warto jest rozważyć zastosowanie niezależnego źródła zasilania.

 

Podsumowując – przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji jacuzzi ogrodowego, które wymieniliśmy powyżej i jego regularne serwisowanie przez specjalistyczny serwis zapewnią Wam spokojne i wieloletnie korzystanie z uroków własnego ogrodowego spa.

 

Krzysztof Prabucki

Menager Działu Technicznego i Serwisu Center Spa Sp. z o.o.