Porady

Instalacja zewnętrznej wanny jacuzzi na tarasie w bloku lub apartamentowcu

Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy okazję realizować zamówienie dla klientki, której taras ulokowany był na jednym z ostatnich pięter w nowoczesnym apartamentowcu. Ze względów logistycznych, zamówienie to było dla nas jedną z ciekawszych realizacji w ostatnich miesiącach. Nie spodziewaliśmy się jednak takiego odzewu i tak wielu pytań dotyczących montażu zewnętrznej wanny spa na tarasach w zabudowie wielorodzinnej.

 

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania i wyjaśnić wszelkie kwestie formalne i techniczne związane z montażem jacuzzi na tarasie w bloku.

 

  1. Jakie jest dopuszczalne obciążenie stropu pod wannę jacuzzi?
  2. Przyłącze elektryczne do podłączenia wanny spa na tarasie lub balkonie
  3. Jak przetransportować wannę jacuzzi na taras?
  4. Podłączenie i odprowadzenie wody do jacuzzi na tarasie
  5. Przygotowanie miejsca do montażu wanny spa na tarasie
  6. Formalności związane z montażem jacuzzi w bloku

 

Standardowo, nasze całoroczne jacuzzi zewnętrzne montowane są w Waszych ogrodach, salonach kąpielowych lub na tarasach ulokowanych na poziomie 0. Oczywiście i przy tych realizacjach zdarza nam się napotykać na nowe lub nietypowe wyzwania logistyczne. Wieloletnie doświadczenie umożliwia nam jednak sprawne i skuteczne pokonywanie wszelkich przeszkód lub ograniczeń.

To samo doświadczenie pozwala nam również stawiać czoła znacznie większym wyzwaniom logistycznym, jak m.in. wspomniany montaż wanny spa na 8. piętrze wieżowca.

Przyjrzyjmy się zatem jakie warunki muszą zostać spełnione abyśmy mogli stworzyć dla Was wymarzoną strefę spa w centrum miasta.

 

Preinstalacja wanny spa z hydromasażem na tarasie lub balkonie w bloku

Założenie: budynek wielorodzinny lub apartamentowiec powyżej 2 pięter z otwartym lub zamkniętym miejscem pod zewnętrzną wannę spa.

Podstawową kwestią, którą musimy zweryfikować są warunki przyłączeniowe i techniczne, z którymi mamy do czynienia w konkretnej lokalizacji. Ich szczegółowe i fachowe rozpoznanie pozwoli nam skutecznie stwierdzić czy to, czego oczekujemy koresponduje z realnymi możliwościami i ewentualnymi ograniczeniami naszego tarasu lub balkonu.

Jakie są zatem najważniejsze wymogi związane z montażem profesjonalnej wanny spa na wyższych kondygnacjach?

 

Jak przygotować montaż jacuzzi na tarasie lub balkonie w bloku

Jak przygotować montaż jacuzzi na tarasie lub balkonie w bloku | fot. CenterSpa

 

1. Weryfikacja dopuszczalnego obciążenia stropu i możliwości korekty jego nośności poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych

Pamiętajmy, że samo jacuzzi zewnętrzne waży kilkaset kilogramów. Po napełnieniu go wodą, jego masa zwiększa się kilkukrotnie i może przekraczać parametry maksymalnego, dopuszczalnego obciążenia stropu. Wymaganą kwestią formalną jest uzyskanie zgody zarządcy budynku na obciążenie stropu budynku poprzez wannę spa samą w sobie oraz masę kilkuset litrów wody, którymi ją napełnimy. Jeśli lokal, w którym docelowo chcielibyśmy zrealizować prywatną strefę wellness i spa jest jeszcze na etapie budowy, warto skonsultować z fachowcem (konstruktor, architekt, deweloper) co możemy zrobić aby zwiększyć nośność stropu. Przykładem rozwiązania może być dodatkowe dozbrojenie stropu lub zastosowanie innych opcji konstrukcyjnych.

2. Sprawdzenie przyłącza elektrycznego, które mamy doprowadzone do lokalu i ewentualnych możliwości zwiększenia jego obciążenia

Pobór energii przez uruchomione jacuzzi wymaga odpowiedniego zabezpieczenia od strony elektryki, zastosowanych przyłączy oraz pozostałych elementów naszej instalacji elektrycznej. Warto rozeznać ten temat zanim zaplanujemy zakup wanny spa. Nierzadko zdarza się, że aktualna instalacja elektryczna nie jest dostosowana do podłączenia wanny jacuzzi i wymaga przeprojektowania lub doposażenia. Zalecamy skonsultowanie zaplecza elektrycznego ze specjalistą elektrykiem. Odpowiednie przygotowanie instalacji pozwoli nam uniknąć niespodzianek podczas instalacji i uruchomienia wanny spa lub co gorsza uszkodzenia instalacji elektrycznej jacuzzi na skutek nieprawidłowych parametrów elektrycznych po stronie lokalu.

 

3. Weryfikacja możliwości logistycznych

Kolejną ważną kwestią są nasze możliwości odnośnie dostarczenia wanny spa do miejsca docelowego. Pamiętajmy, że profesjonalna wanna spa waży kilkaset kilogramów i ma całkiem spore gabaryty. W większości przypadków, jej transport w konwencjonalny sposób będzie niewykonalny. Trudno bowiem wyobrazić sobie zmieszczenie jej do windy (nawet sporych rozmiarów) czy manewrowanie nią po klatce schodowej i w samym mieszkaniu czy apartamencie. Skutecznym i najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w tym celu dźwigu o odpowiednim zasięgu i udźwigu. Należy przy tym pamiętać, że o ile sam najem sprzętu wiąże się z relatywnie niewielkimi wydatkami finansowymi, to jego wykorzystanie wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków:

  • odpowiedniego dostępu do budynku i docelowego miejsca montażu
  • zgody zarządcy terenu
  • spełnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa wymaganych dla tego typu działań

 

 

 

4. Pobór i odprowadzenie wody

Obok oczywistej konieczności posiadania dostępu do źródła poboru wody, należy pamiętać o drugiej kwestii (nierzadko pomijanej na etapie planowania), mianowicie rozwiązania sposobu odprowadzenia wody z naszego jacuzzi.

Najczęściej nie mamy możliwości odprowadzenia wody z naszego jacuzzi wprost do rynien. Powodów może być wiele, od zwykłego “nie, bo nie”, po rzeczywiste kwestie techniczne i bezpieczeństwo mieszkańców jak i samego budynku. Alternatywnie, wodę z wanny spa możemy zrzucić wprost do kanalizacji w lokalu. Wymaga to oczywiście zastosowania odpowiedniego rozwiązania, które w bezpiecznych sposób pozwoli na realizację tego zadania, bez ryzyka zalania naszego lokalu lub sąsiadów poniżej.

 

jakuzi na tarasie w bloku. przylacza

Napełnianie jacuzzi wodą na tarasie w bloku| fot. CenterSpa

 

 

5. Przygotowanie miejsca montażu wanny spa

Podstawową kwestią przy planowaniu wymarzonej strefy spa na tarasie lub balkonie jest zabezpieczenie odpowiedniej przestrzeni pod samą wannę spa jak i elementy jej wyposażenia. Pamiętajmy zatem o schodkach – jakoś musimy się do tej naszej strefy wellness dostać oraz m.in. o pokrywie, którą musimy zdemontować na czas relaksującej kąpieli.

Jeśli tą sprawę mamy załatwioną, przechodzimy do przygotowania miejsca pod instalację naszej wanny spa. Podłoże pod nasze jacuzzi powinno być możliwie równe i utwardzone oraz wolne od ogrzewania podłogowego. Pamiętajmy, że wanna spa nie posiada elementów poziomujących i krzywizna podłoża będzie widoczna na linii wody.

6. Zarządca nie wyraził zgody na montaż jacuzzi na tarasie lub balkonie. Co dalej?

Takie sytuacje mają miejsce i to nierzadko. Warto jednak zawsze dopytać i zawnioskować o pisemne wskazanie warunków wykluczających montaż wanny spa lub wymogów, które należałoby spełnić, aby taką zgodę uzyskać.

Marzenia są po to aby je realizować. Nie poddawajcie się zatem zbyt szybko, ale zawsze miejcie na uwadze bezpieczeństwo Wasze, Waszych najbliższych oraz innych osób.

A jeśli udało Wam się uzyskać zgodę zarządcy budynku i akceptacje konstruktorskie – nie pozostaje nic innego jak skontaktować się z nami i wybrać swoją idealną wannę spa z hydromasażem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą ogrodowych jacuzzi zewnętrznych.

 

Zespół CenterSpa